A társaság saját tőkéje mutatja meg, hogy a tulajdonosok mekkora vagyonnal járulnak hozzá a vállalkozás működéséhez. A saját tőke egyik eleme az eredménytartalék, ami egyszerűsítve az alapítástól elért nyereséget vagy veszteséget mutatja. A tartósan veszteséges vállalkozások esetén fordul elő, hogy a saját tőke negatív lesz.
Ez súlyos következményekkel járhat. Egyfelől a hitelezői érdekek védelmét tartja szem előtt a törvényi szabályozás, másrészt a cég saját érdeke is a tőkehelyzet rendezése, mert egy közbeszerzésnél, uniós támogatás pályázatánál, vagy hitelfelvételnél a nem megfelelő saját tőke könnyen kizáró ok lehet.
A gazdasági társaságokról szóló törvény szerint, ha két egymást követő évben a vállalkozás saját tőkéje Kft. esetében a jegyzett tőke fele, Rt. esetében az alaptőke kétharmada alá csökken, össze kell hívni a taggyűlést, közgyűlést, és a társaság köteles ennek rendezéséről döntést hozni. Erre a második év beszámolójának elfogadásától számított három hónapon belül van ideje. Ha a tőkerendezést a társaság nem biztosítja, köteles vagy jogutód nélkül megszűnni, vagy pedig olyan társasági formára átalakulni, amelynek tőkekövetelményeinek megfelel.
A saját tőke rendezés lehetőségei
A tőkerendezés célja, hogy a saját tőkét a jegyzett tőke meghatározott szintje fölé (Kft-nél fele, Rt-nél 2/3-a) emeljük. Azaz ha pl. egy Kft. jegyzett tőkéje 1.000.000 Ft, akkor a saját tőkét úgy kell rendezni, hogy 500.000 Ft fölé emelkedjen.[like_to_read]
A saját tőke összetétele:
- Jegyzett tőke
- Tőketartalék
- Eredménytartalék
- Lekötött tartalék
- Értékelési tartalék
- Mérleg szerinti eredmény
1. Jegyzett tőke leszállítása
A jegyzett tőke leszállításával javítható az arány, ráadásul a jegyzett tőkét nem csak a vállalkozásból kivonni lehet, hanem más tőkeelem javára is lehet leszállítani. Ehhez a társasági szerződés módosítása és cégbíróságon való bejegyzése szükséges. Tartós veszteséges működés esetén ez csupán átmeneti megoldást jelenthet, ráadásul a cégforma szerinti minimális jegyzett tőke alá nem csökkenthető.
2. Jegyzett tőke emelés tőketartalék emeléssel egyidejűleg
Ez valós tőkeinjekciót jelent a vállalkozás számára. A tőkeinjekcióból a jegyzett tőkét minimális összeggel kell emelni, a fennmaradó részt pedig tőketartalékba kell helyezni. Ehhez is szükséges a társasági szerződés módosítása, és a jegyzett tőke változás cégbírósági bejegyzése. Így a tőkemegfelelési arány javulni fog. A társaság rendelkezésére bocsátható vagyoni hozzájárulásként készpénz vagy nem pénzbeli hozzájárulás (eszközök).
3. Pótbefizetés
A pótbefizetés tényleges készpénz injekció. A pótbefizetés elszámolhatóságának feltétele tényleges pénzmozgás megtörténte. Kompenzálás, követelés-kötelezettség átruházás, és ehhez hasonló tranzakciók kizártak. A pótbefizetés összegével a lekötött tartalék emelkedik, ezáltal javul a jegyzett tőke – saját tőke arány.
4. Értékelési tartalék
Korlátozottan alkalmazható módszer. Ha a társaságnak van olyan befektetett eszköze, amelynek a könyvekben kimutatott értékénél a piaci értéke magasabb, akkor alkalmazhatja az értékhelyesbítést. Ennek során az eszközt a piaci értékre értékeljük fel, a többlet pedig értékelési tartalékként kerül a saját tőkébe, és így javítja a jegyzett tőke – saját tőke arányát.
Értékhelyesbítés alkalmazására az alábbi eszközöknél van lehetőség:
- vagyoni értékű jogok, szellemi termékek,
- tárgyi eszközök,
- tartós részesedések[/like_to_read]