A pénztárgépek a megszakított nyugtákról is küldenek adatot a NAV-nak. A megszakítás lehet indokolt, például az összeg elütése vagy a vásárlás megszakítása miatt, de utalhat nem rendeltetésszerű használatra is. A pénztárgép billentyűzetén rögzített, de megszakított nyugta a szabályos nyugtához nagymértékben hasonlít, ugyanakkor a napi adóköteles forgalomban nem jelenik meg. Az online pénztárgépektől kapott adatokból azonban a NAV látja az ilyen nyugták számát, sőt, akár nyugtánkénti részletezettséggel a rajtuk szereplő összegeket is, így azokat elemezve célirányosan ellenőrizheti az indokolatlanul sok megszakított nyugtát produkáló vállalkozásokat.
A célzott helyszíni ellenőrzések általános tapasztalata, hogy az elfogadható indokok mellett több esetben vélhetően az a megszakítás oka, hogy a bevétel „ne hagyjon nyomot”. Sőt, előfordult az is, hogy a munkáltató tudta nélkül az alkalmazott vagy kisegítő családtagként a vállalkozó lánya próbált egy kis plusz jövedelemhez jutni, így önálló akciójával nemcsak az állami költségvetést, hanem saját munkaadóját is megkárosította. A munkáltató a NAV ellenőrzésének köszönhetően szerzett tudomást a házon belüli trükközésről.
Az adóellenőrök ilyen esetekben az adózó, illetve a kiszolgálást végzők nyilatkozatai mellett megvizsgálják az egyéb iratokat, dokumentumokat, például a jelenléti íveket is azért, hogy kiderüljön, ki és miért szakította meg a pénztárgépi nyugta kiállítását.
A NAV ellenőrzései során nagy hangsúlyt fektet a jövedelemeltitkolások különböző módjainak feltárására és visszaszorítására. A próbavásárlások és a mulasztások miatti szankciók mellett az adóhivatal egyéb bizonyítási eszközökkel, például a pénztárgépadatok elemzésével és forgalomszámlálásokkal is igyekszik ösztönözni a szabályok betartását.
Forrás: adonet.hu